Krem z retinolem – błyskawiczny efekt przeciwstarzeniowy

2021-10-06

Krem z retinolem zawiera syntetyczną wersję witaminy A, która ma pozytywny wpływ na komórki skóry. Komórka odradza się od momentu narodzin do około dwudziestego piątego roku życia. Następnie rozpoczyna się proces starzenia komórek skóry. Retinol pomaga zwalczać zmarszczki, trądzik, a także suchość skóry.


Cykl komórkowy

Naskórek (górna warstwa skóry) składa się z kilku warstw komórek, które muszą być stale odnawiane. W miarę przemieszczania się z dolnej warstwy naskórka do warstwy górnej komórki gęstnieją, chroniąc skórę, a następnie obumierają i odpadają. To mikro-złuszczanie jest niewidoczne dla ludzkiego oka i odbywa się codziennie. U dziecka cykl odnowy komórek naskórka trwa 28 dni. U osoby dorosłej proces ten ulega spowolnieniu, komórki z powierzchni skóry nie złuszczają się tak szybko, a skóra z czasem staję się coraz grubsza. Retinol pomaga przyspieszyć proces odnowy komórek i zbliżyć go do normy fizjologicznej.

Krem z retinolem - właściwości

Witamina A znajduje się w wielu produktach spożywczych, takich jak marchew, jajka i słodkie ziemniaki. Retinol dodawany jest do produktów pielęgnacyjnych w celu zwiększenia ilości kolagenu wytwarzanego w organizmie, a także wygładzenia skóry poprzez likwidację mikrozmarszczek. Jest również w stanie poprawić koloryt poprzez odbarwienie plam starczych. Tym samym krem z retinolem ma wiele pozytywnych właściwości:

  • Rozjaśnia skórę. Złuszcza martwe cząsteczki naskórka, pozostawiając skórę jaśniejszą i świeższą.
  • Leczy trądzik i pryszcze. Retinol reguluje produkcję sebum, zapobiega zatykaniu się porów, co prowadzi do zmniejszenia liczby zaskórników, torbieli i trądziku.
  • Przebarwienia plam starczych. Z biegiem czasu komórki skóry regenerują się, cera zostaje wyrównana, niwelowane są blizny potrądzikowe, przebarwienia i ciemne plamy starcze.

Krem z retinolem zatrzymuje też starzenie. U młodych osób poniżej 30 roku życia komórki skóry są odnawiane co miesiąc (co 28-30 dni). U osób powyżej 30. roku życia procesy te ulegają spowolnieniu, a odnowa komórek następuje wolniej - po 50-70 dniach. Przez to starzejąca się skóra wygląda na bardziej suchą, matową i pomarszczoną. Retinol wnika w naskórek, promując powstawanie nowych komórek. Rezultatu regeneracji nie widać od razu, będzie to wymagało co najmniej trzech miesięcy ciągłego stosowania kremu z retinolem przed snem.

Serum lub krem z retinolem: co jest lepsze?

Jeśli czytasz skład produktu, widzisz w nim retinol, ale nie ma tam ostrzeżeń dotyczących ochrony przeciwsłonecznej i ścisłych instrukcji użytkowania, to najprawdopodobniej produkt ma niskie stężenie retinolu i jest bezpieczny. Jednak jeśli na butelce jest napisane dużymi literami: „zawiera retinol”, „stosuj tylko wieczorem”, „tylko raz w tygodniu”, „nie może być stosowany przez kobiety w ciąży”, to produkt ma wysokie stężenie retinolu. Produkty tego typu są przepisywane przez kosmetologa i nie są sprzedawane w zwykłych sklepach.

Serum na noc zazwyczaj zawiera czysty retinol, dzięki czemu pomaga znacznie szybciej. Jednak kosztuje też więcej niż krem. Czasami krem i serum różnią się też rodzajem retinolu, a tym samym jego natężeniem. Na przykład formuła przeciwstarzeniowa może zawierać:

  • Palmitynian retinylu (najsłabszy z retinoidów).
  • Retinol (kolejny najsilniejszy i najbardziej tolerowany).
  • Aldehyd retinowy (jeszcze silniejszy).
  • Adapalen (najsilniejszy ze wszystkich retinoidów).

Dermatolodzy radzą zacząć od najsłabszych kremów, a jeśli te nie pomogą, przejść do silniejszych. Jednak bez względu na to, który retinoid wybierzesz, na dłuższą metę przyniesie korzyści Twojej skórze.